Synology DS212j recenzia a skúsenosti

Kedže už mám tento NAS nejaký ten čas doma a sľúbil som sa podeliť o svoje skúsenosti, tak konečne nastal ten čas :-). Je to môj prvý pokus o recenziu, tak snáď sa to bude dať aj čítať. Začnem ako obvykle popisom dizajnu a technickými parametrami. Synology DS212j je klasický 2 diskový NAS jednoduchej konštrukcie. Po demontovaní plastového krytu sa odhalí kovová kostra do ktorej je možné priamo namontovať 2 HDD s max kapacitou 3 GB/disk. Oproti predchodcovi (DS211j) v Synology vypočuli pripomienky zakazníkov na hlučné chladenie a v novom modeli osadili 92mm ventilátor, čo pomohlo a NAS je výrazne tichší. Mám ho v obývačke a skôr je počuť chrústanie HDD ako ventilátor. Ďalšie zmeny v porovnaní s predchodcom sú tiež významné. Použitý CPU zrýchlil na 1.2 GHz oproti 1.0 GHz a zdvojnásobila sa aj RAM na 256 MB. Hardware-ová špecifikácia NAS-u Synology DS212j je nasledovná:
Synology DS212j

  • CPU : 1.2GHz
  • Hardware Encrypted Engine
  • RAM: DDR2 256MB
  • Interné HDD/SSD : 3.5″ alebo 2.5″ SATA(II) X 2
  • Max. interná kapacita : 6TB (2X 3TB HDD)
  • External HDD Interface : USB 2.0 Port X 2
  • Rozmery (VxŠxD) : 165 X 100 X 225.5 mm
  • Hmotnosť : 0.94Kg
  • LAN : Gigabit X1
  • Hlučnosť : 18.3 dB
  • Spotreba el. : 17.6W / 5.5W (HDD Hibernácia)

Podstatne viac informácií nájdete priamo na stránkach Synology.

Inštalácia

Ako to už býva, tak návody skoro nik nečíta a ja nie som žiadna výnimka 🙂 Celý natešený som prišiel domov, rozbalil som krabicu, vytiahol dlho odložený HDD šupol ho do prvej voľnej pozície a rýchlo zapol do elektriky a do LAN-ky. Zapol som NAS, ledky sa veselo rozblikali všetko sa tvárilo OK ale NAS som v sieti nevidel… No čo neostávalo nič iné ako prečítať návod na inštaláciu a z priloženého CD nainštalovať Synology assistant. Po spustení Synology Assistant-u bol NAS bez problémov nájdený a spustila sa inicializácia NAS-u. V podstate sa musí kompletne nainštalovať operačný systém (Synology DSM), ktorý si z disku ukrojí zopár MB. Jedno veľmi dôležité upozornenie: každý nový disk je pred použitím naformátovaný !!! Administračné rozhranie je veľmi prehľadné a v podstate to vyzerá, akoby ste sa pripájali cez Remote desktop na vzdialený počítač. Bol som veľmi milo prekvapený ako je administračné rozhranie riešené a je aj v celku intuitívne, ale ako to už chodí nezaškodí prečítať si návod :-). Ešte pred kúpou si môžete pozrieť a vyskúšať Live Demo. NAS je bohato vybavený po software-ovej stránke, ale má to jedno ale. Čím viac služieb sa rozhodnete pouzívať, tým skôr narazíte na jeho limity. Treba si uvedomiť, že je to len „jednoduchý“ ARM procesor na dnešnú dobu s malou RAM-kou. V mojom prípade bol primárny cieľ FTP server, Media server, WEB server, ale používam aj Audio station a Photo station. Je možné inštalovať aj mnoho ďalších aplikácií ako Mail server, VPN server a aj webové aplikácie ako WordPress, Joomla, … Každý si nájde to svoje, ale ako som povedal všetko s mierou.

Výkon

Určite každého zaujíma ako si tento NAS počína pri svojej základnej funkcii a tou je zdielanie dát na sieti. Keďže mám len tento jeden NAS, tak to nemôžem porovnať s iným zariadením a aj moja metodika je určite iná a jedinečná :-). V podstate som uskutočnil 3 testy so SAMBA protokolom. Prvý je o kopírovaní veľkých súborov ISO obrazy, mkv FULL HD filmy, … v mojom prípade išlo o 8GB súbor. Druhý test bol zameraný na kopírovanie malých súborov v adresárovej štruktúre pri priemernej veľkosti cca 1,5MB. No a tretí test bol akýsi mix (fotografie cca 1,5-7MB, videá 20-100MB), teda kopírovanie väčších a menších súborov taktiež v adresárovej štruktúre. V zásade platí že čím väčší súbor tým vyššia rýchlosť. Výsledky mojich meraní v 1GB lan sieti s najnovšou verziou DSM 3.2 sú nasledovné:

Kopírovanie veľkých súborov:PC -> NAS cca 50 MB/sNAS -> PC cca 80 MB/s
Kopírovanie malých súborov:PC -> NAS cca 30 MB/sNAS -> PC cca 20 MB/sVýrazný prepad oproti kopírovaniu veľkého súboru a paradoxne download je pomalší ako upload.
Kopírovanie mixu súborov:PC -> NAS cca 40 MB/sNAS -> PC cca 50 MB/sVidno kolísanie rýchlosti v závislosti od veľkosti kopírovaných súborov.

Mne osobne tieto rýchlosti vyhovujú a som s nimi spokojný. Hlavne pri veľkých súboroch je kopírovanie výrazne rýchlejšie ako USB2.0 čo je slušný výsledok. Pri kopírovaní malých súborov je to tak na úrovni USB2.0.

Multimédiá

Jeden z dôvodov prečo som sa rozhodol pre NAS je ten, že som chcel mať dáta ako fotky, videá, … na jednom mieste a mohol som k nim pristupovať z ľubovoľného PC alebo TV a nechcel som kvôli tomu nechávať zapnuté PC s výrazne vyššou spotrebou. Keďže mám TV od Samsungu, tak som hľadal NAS, ktorý dokáže v pohode streamovať multimédia pre TV aj s podporou titulkov. No a tento NAS to dokázal a má certifikovaný DLNA 1.5 server. Jediné s čím si neporadí je live transkódovanie, ale to nie je prekvapujúce vzhľadom na použitý procesor. Na to už treba celkom výkonný hardware. Z toho vyplýva, že všetok multimediálny obsah sa musí transkódovať na PC a až potom nahrať na NAS. Potom všetko šliape, tak ako má a NAS stíha streamovať multimediálny obsah aj na niekoľko zariadení (TV, PC, …) súčasne. Okrem media serveru využívam aj takzvanú Photo Station. Je to aplikácia na vytváranie foto galérií a foto blogu. Je to celkom slušne urobené, ale má to svoje muchy . Najväčší problém nastane, ak naraz nakopírujete veľké množstvo fotografií a necháte NAS, aby si s tým poradil. Veľmi rýchlo zistíte, že NAS sa s tým nedokáže vysporiadať a procesor bude vyťažený na maximum a nebude sa dať nič poriadne robiť. Je to preto, lebo NAS začne automaticky vytvárať náhľady pre každú fotografiu, tuším 3 rôzne náhľady pre každú fotografiu. To mu žiaľ trvá neskutočne dlho. Preto odporúčam použiť už spomínanú aplikáciu pre PC Synology Assistant, ktorá umožňuje nahrávať fotografie a videá do Photo Station s tým, že všetky potrebné náhľady sa urobia už na PC. Ale aj tak to v mojom prípade trvalo asi 2 dni (1 fotka cca 5 sekúnd), kým som tam dostal všetky fotografie za 9 rokov, a to mám PC s Intel Core i5-2400 :-). Chudák NAS by sa s tým trápil asi niekoľko rokov. Ďalším problémom je že po nahratí fotografií na NAS majú súbory dátum nastavený na deň kedy boli na NAS nahraté a nie dátum originálnych súborov, teda dátum kedy boli odfotené. Tento problém sa mi podarilo vyriešiť pomocou utilitky Exiftool a jednoduchého skriptu ktorý má jeden parameter, a to adresár v ktorom sa majú upraviť dátumy fotografií na hodnoty, kedy boli fotografie odfotené. Vytvorte si bat alebo cmd súbor s nasledujúcim obsahom:

@exiftool.exe -r -fast2 "-DateTimeOriginal>FileModifyDate" -q %1

Týmto sa vyriešil problém s dátumami fotografií ako je zoradenie podľa dátumu.

Pokiaľ ste majiteľmi smartphonu, tak Synology má aj aplikácie s ktorými môžete pristupovať k fotografiám a hudbe ktorú máte na NAS-e uloženú. Je to vlastne Váš súkromný cloud/oblak s Vašimi dátami. Je to celkom praktické, aj keď tie aplikácie nie sú zrovna dokonalé ale fungujú a svoj účel splnia. Sú to aplikácie na prehrávanie hudby, prezeranie fotografií, sťahovanie súborov. … Tieto aplikácie sú zadarmo a dajú sa nájsť, či už na stránkach Synology alebo na marketoch pre Android a Apple.

Zhodnotenie

Nuž čo dodať na záver. To čo som chcel a očakával od tohto NAS servera, tak to zatiaľ splnil. Už nemusím používať PC ako server na zdieľanie dát a ani na streamovanie do TV a ani ako FTP server a navyše som získal aj zopár bonusov ako WEB server a súkromný cloud 🙂 Nie všetko je úplne dokonalé, ale Synology má slušnú komunitu, v ktorej Vám ochotne pomôžu s každým problémom, a tiež sa dajú nájsť na webe rôzne triky a tipy ako z toho ktorého NAS-u vyžmýkať maximum. Takže tento NAS server odporúčam každému, kto má podobné požiadavky na centrálne skladisko dát ako ja a určite nebude sklamaný.

57 comments

Skip to comment form

  • daemonicus on 06.02.2012 at 00:50
  • Odpoveď

  Nikde nepises aky disk si pouzil a ci vyuzivas RAID. To by ma zaujimalo.

  1. Disky nie sú v RAID, a mám tam 1TB disky. Jeden Seagate a druhý je Samsung.

 1. Mozno blba otazka, ale po precitani asi 100 recenzii na rozne NAS mam uplne primitivnu otazku: Chcel by som tento NAS pouzit (okrem ineho samozrejme) ako media server pre streamovanie filmov na TV Samsung. Momentalne vyuzivam na starsej Bravii WD TV Live player, ku ktoremu mam pripojene externe disky. V pripade DLNA streamingu to ako funguje? Mam novy Samsung D8000 tak predpokladam, ze televizor sam zvladne decoding H.264 a pod, cize nebude potrebne zakupovat dalsi externy media player. Skratka – funguje to tak, ze normalne TV pripojim do LAN a budem v tomto NASe browsovat ako keby to bol externy disk? Vyberiem video a o decoding sa uz postara TV? Vopred diky za odpoved 🙂

  1. No presne tak mám vyriešené prehravanie na mojom staršom Samsungu C6500. Akurát TV má svoj vlastný media player, ktorý automaticky vyhľadá všetky dostupné DLNA zdroje v sieti a vy si z nich vyberiete ten z ktorého chcete prehrávať obsah a je to 🙂 H.264 prehráva v pohode už aj môj model, takže ten D8000 to zvládne ľavou zadnou 🙂

   1. No super, dakujem za odpoved. Tak idem teda do toho 🙂

 2. ahoj,
  moze mi niekto poradit mam v sieti LAN NAS DS212j ,TV SamsungUE46D6530 s ktorym NAS funguje perfektne vcetne suborov jpg,mp3,…mpg,aj avi

  pri takom istom nastaveni a sucasnom pripojeni TV Samsung UE60D8000 /co je uplne novy TV/ s tym istym SW SMART… nejde resp neni vidiet subory avi pricom mpg je vidiet aj preharava ako aj mp3,jpg…

  takyto problem mam aj s MARANZ BD SR 5005

  vie mi niekto poradit ako zobrazit a prehrat na TV,BD aj subory avi? ???
  dik vam…

  1. Hmmm tak to znie dost divne, nevidim dovod aby zrovna avi subory nebolo vidiet. Ja mam 2 TV sice starsie b-ckovy a c-ckovy model ale na oboch TV mi ide vsetko. Az na DTS zvuk na b-ckovom TV, ktory nema DTS dekoder. Skor by som to videl na problem TV. A skusal si sa pripojit na media server z nejakeho PC? Ak tam vidis vsetko tak potom je asi fakt problem v TV. Nic ine ma nenapada.

 3. dik za info zatial…cez ext Pc- servmedia Twonki mi ide aj avi…neviem si rady v ponuke menu tv samsung 8000 vobec neni vidiet media server synology ale twonky je ,ak je zapnuty tak ide uplne vsetko …hmm synology som kupil koli jednoduchosti ipad ipohone..atd ..

  1. pohohol mi uplny SW reset TV a uz to bezi tak jak ma

 4. Ahojte,
  mam otazku ohladom prehravania .mkv a titulkov, ktore su v ramci mkv. Vsimol som si, ze ich media server neberie, iba ked su titulky osobitne v .srt a pod subore. Nemate niekto skusenost ci sa to neda niekde nastavit? (Synology DS212j, Samsung D8000)

  1. No zial tato moznost prehravania titulkov v ramci .mkv suborov nie je mozna. Prestudoval som mnoho diskusnych for a najjednoduchsie a najistejsie je extrahovat titulky do samostatneho suboru.

 5. Cauko, velmi rozmyslam nad kupou tohot zariadenie. uz jedno NAS mam, ale je len na jeden HDD a po odideni HDD a strate dat hladam nieco spolahlivejsie. Chcem sa opytat ako je to s prehravanim cez DLNA na TV. Pri mojom starom nas (zyxel) prehravanie funguje, len zaznam sa neda zastavit a ani pretocit. Funguje to takto aj na tomto NASku?
  dakujem

  1. Nazdar,
   no na jednej samsung tv sa da pretacat, aj ked je to skokove, ale na starsej nie. Takze tazko jednoznacne odpovedat ci pretacanie funguje alebo nie, zalezi asi od TV.

 6. Cauko, vdaka za odpoved. NASko je uz doma a je to brutalny rozdiel od ZYXELu. DLNA funguje super. pretaca to filmy a je niekolko-nasobne rychlejsie. odporucam…

  1. Tak nech sluzi 🙂

 7. ahoj, obstaral som si DS 212+ a chcem do toho dat disky Maxtor STM3500320AS ale ked disky zasuniem do NASu blika kontrolka statusu a Asistent ho nevidi… Netusis kde by mohol byt problem ?

  1. hmmm, no asi to bude tym ze Maxtor nieje v zozname podporovanych HDD. HDD Compatibility. Skus s nejakym inym HDD, mne to synology asistent bez problemov nasiel a nainicializoval.

 8. No, ked dal som WD disky… do RAIDu , chodi to bajecne… dik..

  1. Super 🙂

 9. prosim ta ako si dosiahol ze to NASko ti streamuje video ? mne moje SONY bravia nechce ani ukazat ze tam nejake video subory su, nieto aby ich este aj hralo 🙁

  1. No musis nainstalovat Media server z Package Center. A potom nakonfigurovat co mas v ktorych adresaroch, myslim tym aky typ suborov sa v tom ktorom adresari nachadza a potom treba nechat NAS aby si tie subory zaindexovalo. Potom by si mal uz vidiet tie subory v TV.

 10. prosim ta , mohol by si mi strucne vysvetlit tu problematiku okolo vytvarania nahladov pre nahrane fotografie, nejako mi to nieje jasne , kde sa ten nahlad vytvara ? kde sa uklada ? a ako to mozem obist tak aby sa to urobilo mimo NAS ?

  1. Ako som spominal v texte, su dve moznosti. Bud nechas nahlady vytvarat server, co ale trva neskutocne dlho, alebo pouzijes applikaciu na PC ktora sa vola Synology assistant. Pomocou tejto aplikacie vies uploadovat fotky na server s tym ze tie jednotlive nahlady sa urobia na PC a tiez sa nahraju na server. Takze server nemusi vyrabat ziadne nahlady ale iba fotografie zaindexuje. Kde presne su tie nahlady na serveri ulozene neviem, to sa mi nejak nepodarilo zistit. Cize ak mas viac fotografii ktore chces na server nahrat a zobrazovat ich cez Synology Photo Station, tak odporucam pouzit software na PC -> Synology assistant.

 11. Ahoj, chcel by som sa opytat na prakticke pouzitie cloudu, pripadne DDNS. V podstate chcem, aby napriklad mama z lubovolneho pocitaca v internete si pozrela fotky, ktore su na NASe. Ci k tomu staci internehovy prehliadac, alebo musi byt naistalovana aplikacia. A ci je to pouzitelne z hladiska rychlosti. Vdaka 🙂

  1. Ak si nastavis DDNS tak potom nieje problem pristupovat k fotkam len s pomocou internetoveho prehliadaca. Nepotrebujes koli tomu instalovat ziadnu aplikaciu. Pokial ide o rychlost tak to skor zalezi od rychlosti pripojenia a hlavne upload-u, pretoze data su odosielane z NASu von. Osobne to pouzivam a s rychlostou problem nemam.

 12. Cauko.

  Mam nasledovny problem.
  Doma mam :
  TV – Samsung UE55C6000
  AV Receiver : – Onkyo TX-NR414
  Repro : 5.0 Quadral Quintas 5000
  Xbox 360

  Planujem kupit Synology DS212j, ale chcel by som riesenie, ktore je stabilne hlavne na prehravanie (streamovanie) filmov do TV. Cital som, ze DLNA server nieje velmi stabilne riesenie… Zvazoval som teda streamovanie do TV (v tomto pripade mi pojde surround zvuk?), prip. do Blu-Ray prehravaca. Je este ina moznost ako vyriesit tento problem a obist DLNA ? Googlil som nejaky SAMBA server, ale v tomto som absolutny noob…

  1. Nazdar,

   tak ja zasa vylucne vyuzivam DLNA sever na streamovanie videa a nemozem povedat ze by to bolo nestabilne. DLNA uz maju aj telefony a myslim ze dnes uz je to celkom stabilne riesenie. Pokial ma TV, AV receiver,… dekoder na surround zvuk tak Ti to pojde v pohode. Mam v podstate tu istu TV len s mensou uhloprieckou a zvuk z TV mi ide do AV receivera, cez HDMI kabel, a v pohode aj so surround. Tento NAS podporuje aj samba protokol akurat potom potrebujes streamer ktory streamuje prave cez samba protokol, alebo nejake PC s ktorym sa budes pripajat na NAS a tak prehravat video co tam mas.

 13. Vies toto popisat presnejsie : Tento problém sa mi podarilo vyriešiť pomocou utilitky Exiftool a jednoduchého skriptu ktorý má jeden parameter, a to adresár v ktorom sa majú upraviť dátumy fotografií na hodnoty, kedy boli fotografie odfotené. Vytvorte si bat alebo cmd súbor s nasledujúcim obsahom:

  @exiftool.exe -r -fast2 „-DateTimeOriginal>FileModifyDate“ -q %1

  Týmto sa vyriešil problém s dátumami fotografií ako je zoradenie podľa dátumu.

  1. No ide o to ze pomocou tej utilitky, exiftool, sa prepisu datumy suborov na datumy v exif zazname kedy boli dane fotografie urobene. Riesim to tak ze si na PC namapujem adresar kde mam fotky ako disk a potom spustim tu utilitku v prikazovom riadku. Potom su uz fotky pekne zoradene podla datumu kedy boli fotene a nie kedy boli ulozene na server.

 14. Aha, ale ked sa pripojim s nejakeho ineho PC tak to nie je poriesene

  1. Ide o to aby si ten prikaz spuistil nad subormi ktore su ulozene na serveri/NAS-e a potom je uz uplne jedno z akeho pc sa pripajas na NAS.

 15. Ahoj.
  Po dlhšom hladaní rôznych fórach som asi našiel forum zrozumitelné aj pre laikov.Čo potrebujem.Archív domácich videi v hd kvalite a fotky zálohovať centálne a zabezpečenie proti strate aspon v RAID 1./+domáca videotéka /.NAS by bol v inej miestnosti ako TV kvôli hluku z chladenia.Obzerám sa po DS413j.Dokážem s tohto servera si pozriet domáce videa/*.mts/ na TV.Mám staršiu plazmu ktorá nemá datový vstup.Ako to dokážem spojiť? musím mať ešte nejaký HD prehrávač.A ktomu ešte mám AV receiver,ktorý chcem požívať pri prehrávaní domácej videotéke ten tiež ako zapojiť,aby som využil priestorový zvuk.Ostatná funkcie tohoto NAS nepotrebujem, zatial.Nebolo bypre mňa výhodnejšie HTPC? Ďakujem za odpovede.

  1. Nazdar, tak ak mas doma viac PC ci notebookov, … a zo vsetkych chces mat pristup k datam tak NAS je idealne riesenie. Ak mas, ako pises, starsiu TV ktora nema podporu na prehravanie multimedialneho obsahu tak potom potrebujes nejaky HD prehravac ktory sa da zapojit do siete (LAN/WIFI) a potom budes vediet v pohode vsetko prehravat na tvojej telke. Priestorovy zvuk by nemal byt problem pretoze zvukovy vystup z HD prehravaca zapojis na receiver a je to. HD prehravace zvyknut mat opticky vystup kde 5.1 zvuk prejde v pohode. Ak mas receiver s HDMI tak zvuk Ti pojde po HDMI a nemusis nic riesit. Neviem co mas za receiver ale myslim ze sa to riesit da. Svojho casu som sa tiez pohraval s myslienkou HTPC ale teraz by som uz touto cestou asi nesiel. Spotreba NASu je minimalna v porovnani s HTPC a dostanes v podstate hotovu vec a nemusis sa trapit so skladanim, instalovanim OS a ladenim koli spotrebe, …. A ked zistis co vsetko ten nas dokaze riesit tak ti to asi neda to nevyuzit 🙂

 16. Dakujem.
  Pre zhrnutie či som to správne pochopil.NAS,PC,Notebook1,2,HD prehrávač,a iné musím spojiť do modemu /WIfi/ dátovými káblami a tak si vytvorím domácu LAN sieť.NAS server potom budem vidieť ako „iný hardisk“.?Bude stačiť v rýchlosti datová sieť na pozeranie /streamovanie/ domácich videí v HD kvalite,nakolko sú to velké Gb?Preto sa velmi vypitujem nakolko 4diskový NAS server nie je lacný a potrebujem 100 perc.istotu.A čo by si my odporučil DS413j,alebo DS413.ešte raz ďakujem.

  1. No ja mam boma 1GBit lanku WiFI-N a TV su pripojene len cez WiFi-N. Mam 2 TV a na kazdej viem pozerat iny HD film a to vsetko sa pretlaci cez tu WiFi-N takze si myslim ze to nebude problem. Ono subory su sice velke ale to neznamena ze stream do prehravaca musi byt taky velky ako je velky subor. Stream je ovela mensi pretoze sa ten subor neprenasa cely naraz ale postupne sa cita ako plynie prehravanie. Takze zakladom je stabilna domaca siet. Neviem kolko mas dat a koli comu potrebujes 4 diskovy NAS, ale ak planujes prehravat obsah len na jednej TV tak v pohode staci aj j-ckovy model.

 17. Da sa tento NAS server upravovat? Predpokladam, ze je to nejaka osekana verzia linuxu. Daju sa tam teda vkladat nove programy a spustat ich ako demonov? Chcel by som to vyuzit, okrem ineho, ako logger teplot zo snimacov DS18B20 zo siete 1-wire. Takisto by som tam chcel mat spustenu databazu, napr. mysql, data by boli samozrejme na disku. Je taketo nieco mozne na tejto masinke?

  1. Nazdar, tento nas uz ma MySQL, PHP v zaklade a na forach sa daju najst aj ine applikacie a aj delsie moznosti ako vyuzit tento NAS a doinstalovat dalsie programy. Je to linux, upraveny a vyladeny pre potreby NAS ale zjavne zvladne viac ale ci je nieco take ako logovanie teplot to neviem.

   1. To logovanie teplot som uviedol ako priklad. Spravim si bud vlastny program, alebo pouzijem uz hotovy , napr. digitemp. Chcem vediet, ci sa viem dostat na uroven operacneho systemu , file systemu a nahrat si tam SW, aky chcem. Niektore NAS serveri, alebo vacsina?, su kvazi akoby uzavrete. Tiez tam bezi linux, ale konfigurovat sa daju iba napr. cez webove rozhranie a do suboroveho systemu sa nedostanem.

    1. Tak je tam taka moznost, ja som si takto doinstalovla DNS server. Je tam pristup cez telnet alebo SSH.

 18. Ak chcem pouzit NAS na prehravanie filmov-z 2 TV, pocuvanie mp3-jok, logovanie teplôt z 1-wire siete, web server, mam radsej zvolit NAS DS212j , alebo z hladiska rychlosti bude postacovat jednodiskova DS112j? Kapacitne mi bude postacovat jednodiskova verzia. Co vlastne ziskam navyse,okrem RAIDu ak si zvolim DS212j. Viem, ze DS212j ma o nieco rychlejsi procesor a vacsiu RAM, len neviem v akom rozsahu sa to prejavi na rychlosti?

  1. Hmmm tak na to ti neviem odpovedat, jedine co viem urcite a co mam vyskusane je ze taky WEB server s PHP a MySQL ma urcity vplyv na rychlost a ci ten pokles rychlosti postaci na vsetko co chces aj v pripade pouzitia DS112j to neviem. DS212j by to mala zvladnut, zalezi ake narocne web applikacie alebo ine app tam pobezia.

 19. Mam otazocku. V testoch a na stranke Synology v ich deme maju v Audio Station-e naindexovanych cca 100 skladieb. Ako sa sprava indexacia pri niekolkych stovkach GB hudby, teda skladieb v pocte cca 25000? To musi trvat nejaky cas a ked prihram jeden album, to musim znova dat vsetko reindexovat? Ak to nema inkrementalne reindexovanie, tak dakujem pekne. Takto na figu mi to zvladne aj linuxovy router co mam doma za 70€ s pripojenym HDD na USB port router-a.

  1. No s indexovanim som nezaznamenal ziadne problemy, aspon co sa hudby tyka. Problem ma len s foto a video, ked vyraba nahlady, … ale to som uz popisal v mojom clanku. Inac indexuje priebezne, inkrementalne, ci video alebo audio.

 20. zdar, ako to je pls so streamovanim videi s titulkami? zvlada to DS212j? mam telku Philip 42pfl4007h. ak to ide, tak ako?
  diky moc

  1. Nazdar, tak streaming na TV aj so titulkami funguje len sa titulky musia volať rovnako ako video. So Samsung TV to funguje ale či aj so Philips tak to neviem, ale snáď ano. Na fórach sú pozitívne zmienky od Sony a Panasonic.

   1. a je to enablovane by default? teda ak je vo folderi xxx.avi aj xxx.srt, tak by to mal automaticky tv pustit?

    1. Jasné netreba nikde nič špeciálne nastavovať. Je to podmienka že titulky musia mať rovnaké meno ako video, tak ako si písal.

 21. Neviete mi nahodou poradit ??
  Mam NAS Synology DS212j a pri mojej udrzbe som vybral obe HDD. Chcel som vyfukat a poutierat prach, ktory sa tam nazbieral. Zlozil som ho a samozrejme nefunguje. Synology asistent ho najde a v stvrtej zalozke, (STAV) je napisane Konfigurace ztracena. Ked kliknem na ten server tak mi napise ze tam nemam nainstalovany
  ziadny DSM. Ked ho nainstalujem nestratim vsetky data na nom???

  1. Hmmm pokial bol korektne vypnuty tak by to nemal byt problem a malo by sa to v pohode rozbehnut. Problem moze byt v tom ze pri spatnej montazi sa disky prehodili, ich fyzicke poradie v skrinke, a DSM system sa instaluje iba na jeden disk ak disky neboli v MIRROR raid-e. Takze by som skusil este raz server vypnut a prehodit poradie HDD. Novou instalaciou DSM prides o data… aspon pokial viem…

   Mohlo by to pomoct, snad.

 22. Ahoj, som laik a potrebujem poradit prosim…

  1. je mozne vymienat HDD v NAS v pripade ze na ne ked budu v NAS skopirujem data? Mam mnozstov TB dat/filmov a predstavujem si ze filmy skopirujem do HDD (postupne do viacerych) ulozenych v NAS a budem ich zamienat podla potreby. V pripade 1 slotoveho NAS by to nefungovalo kedze operacny system NAS je ulozeny na HDD, alebo by sa to dalo obist tym ze prvotnu instalaciu urobim na kazdom zvlast, z rovnakymi nastaveniami a aplikaciami? Alebo je to mozne iba v pripade 2 slotoveho NAS?

  2. Je mozne v pripade pouzit v inom mieste http://www.lg.com/sk/audio-systemy/lg-BB5530A-3d-blu-ray-sound-bar pripojenym na internet sledovat filmy z NAS fyzicky umiestnenom na inom mieste a pripojenym v internete?

  Zjednodusene napisane, pribuzny zo spominanym soundbarom napojenym na internet, pripojenym na TV ma poziada ze chce sledovat film ktory nemam na HDD aktualne vlozenom v NAS. Vlozim konkretny pozadovany HDD do NAS a poziadavka splnena.

  Zvazujem Synology DS114 resp. iny 2 slotovy ak by to zo spominanou moznou zamenou HDD nebolo funkcne. Otazka je ci vobec mozem HDD v NAS zamienat…
  Vyriesil by som tak nielen komfort NAS ale i moznost podelit sa o filmy zamenou HDD ulozenych bokom.

  Dakujem

  1. Nazdar, no neviem či meniť disky v NAS je zrovna najšťastnejšie riešenie, nakoľko média server si robí indexy multimédií a asi by mu dosť robilo problém ak by sa mu menily disky. Na toto by som zvažoval viac diskový NAS… určite nieje štandardné aby sa na NAS-e prehadzovali disky. Skôr by som na to použil USB port kde by som pripájal externé HDD.

   Pokiaľ ide o stream-ovanie cez internet tak to som neskúšal ale ak je dostatočná rýchlosť pripojenia tak by v tom nemusel byť problém. Akurát ten soundbar nenájde na internete ten server a musí mať možnosť zadať média server manuálne a samozrejne že médiá server musí byť prístupný z internetu.

 23. Ahoj!
  Konečne som si kúpil DS413j.Zatial mi fungeje všetko podľa mojich predstáv.Problém mám s DS photo,teda zobrazením fotiek na mobile so systémom android.V mobile mám nainštalovanú aplk.DS photo a som nespokojný s kvalitou náhlad a zobrazenia fotiek.Podla postupu som dal fotk y dsm 4.3 preindexovat s najkvalitnejšim náhladom a s výsledkom nie som spokojný.Čo robím zle.Tu ťa chcem poprosiť o postup ako fotky indexovat na pc v programe synology asistent, nakolko tam nevidím možnosť indexovania fotiek, alebo nastavenie v photo station.
  V apl.DS file je zobrazenie fotiek v poriadku.
  Ďakujem

  1. Nazdar, tak pozeral som svoje nastavenia a myslim ze mam pre teba riesenie 🙂 Prihlas sa na Synology, otvor Media server -> Browsing Settings a tam treba zrusit Transmit low resolution images instead of the original images. Potom uz by si mal mat aj v mobile fotky v plnom rozliseni 🙂

   1. Ahoj.Toto riesenie nepomohlo,lebo som ho mal nezaskrtnuté.Pes bude inde zakopaný.Ináč dík.

 24. Ahoj, mam NAS DS213j, zalohuje mi to data, dokazem filmy prehravat cez TV Samsung. Mam ale problem s fotkami a datumami. Co sa fotiek tyka, nedokazem ich prezerat zoradene podla „foldrov“, respektive si nedokazem vybrat v TV podla coho chcem fotky zobrazit (ked otvorim video v TV, tak mi ponukne moznost zobrazit videa podla datumu, adresarov, atd…, pri poto to zial neurobi). Co sa datumov tyka, tak ten problem mam tiez, akurat som lama a doteraz sa mi nepodarilo tento problem vyriesit podla tvojho opisu. Mozno hlupa otazka, ale neexistuje nieco jednoduchsie, co by mohol pouzit taky zaciatocnik ako som ja?

  Za odpovede vopred pekne dakujem.

  Matej

  1. Momentálne mám dosť nabitý program ale skúsim sa pozrieť na ten Tvoj problém s fotkami a dám ti vedieť, ale asi až budúci týždeň, sorry.

  2. Skus sa pozriet ake mas nastavenie v Media serveri. Prihlas sa na Synology Disk Station a potom cez:
   Main menu (ikona vlavo hore) -> Media Server -> Browsing Settings a tam uvidis Sort photos by. Tam je moznost vybrat si ako maju byt fotografie triedene (podla mena alebo podla datumu). Mozno Ti to pomoze pretoze ak mas triedenie podla mena tak mozes ty nastavovat datumy ako chces aj tak sa to zotriedi podla mena.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.