Rozvod HDMI – ako na distribúciu HDMI v byte

Rozvod HDMI signálu je zaujímavý ak máte doma viac ako jednu TV s HDMI vstupmi (LCD TV, Plazma) a jeden set-top box ako napr. Magio od T-Com, Orange Fiber TV, UPC, …., tak Vás možno napadli otázky podobné tým mojim:

  • Ako dostanem obraz na všetky TV zo set-top boxu a nestratím pri tom kvalitu obrazu?
  • Ako to budem celé ovládať?
  • Ako to urobiť čo najjednoduchšie z pohľadu ovládania, aby to zvládlo aj malé dieťa?

Riešenie ktoré tu budem popisovať mám odskúšané a fungujem na ňom už cca rok, a musím povedať že to funguje celkom spoľahlivo. Rozvod HDMI signálu nie je až taký komplikovaný a dokonca ani menej technologicky zdatní s obsluhou nemajú žiadny problém, resp. z ich pohľadu sa ani nič nezmenilo. Jediná nevýhoda tohto riešenia je že neumožňuje sledovať rôzne TV programy ale na všetkých TV ide ten istý program. To sa dá riešiť iba zakúpením ďalšieho set-top boxu ale to sa už potom dosť značne predraží, či už z pohľadu mesačných platieb alebo investície do ďalšieho set-top boxu. Nehovoriac o tom že aj káblová prípojka v byte má svoje limity na počet pripojených set-top boxov.

Takže čo vlastne potrebujeme na to aby sme rozviedli signál zo set-top boxu na viacero TV a vedeli ho ovládať?

  • v závislosti od počtu TV na ktoré chceme signál priviesť potrebuje HDMI splitter s príslušným počtom výstupov. Pre 2 TV potrebujeme splitter 1:2, čiže jeden vstup a dva výstupy. Pre viac TV existujú verzie splittrov 1:4 a aj 1:8, ale pre bežné domácnosti asi väčšinou postačí splitter 1:2 alebo 1:4. Pri výbere HDMI splittra si treba dať pozor aby spĺňal špecifikáciu HDCP nutnú pre prenos šifrovaného HDMI signálu, viac informácií nájdete v článku Distribúcia hdmi a iných signálov.
  • transmitter IR signálu na prenos signálu z diaľkového ovládača.
  • Univerzálne diaľkové ovládanie

IR transmitter

Je to v podstate predlžovačka na diaľkové ovládanie a je vhodné ho použiť v prípade ak chcete ovládať set-top box aj mimo miestnosť kde je nainštalovaný. IR transmitter sa skladá z vysielača a prijímača. Vysielač prijíma povely z diaľkového ovládača a vysiela ich do vzdialeného prijímača ktorý tieto povely vyšle k ovládanému zariadeniu. Na výber máme dve riešenia a to bezdrôtové a drôtové. Otázka ktoré riešenie je lepšie, či drôtové alebo bezdrôtové je skôr o cene. Každé má svoje výhody aj nevýhody ale v podstate je to jedno, nieje v nich zásadný rozdiel. Ja som sa rozhodol pre bezdrôtové riešenie kvôli jednoduchšej inštalácii – nemusel som ťahať ďalší kábel medzi miestnosťami.

Univerzálne diaľkové ovládanie

Pokiaľ sa rozhodnete využiť IR transmitter na vzdialené ovládanie set-top boxu tak Vás pravdepodobne veľmi rýchlo prestane baviť neustále prenášať diaľkový ovládač. Aj tu existuje jednoduchá pomoc v podobe univerzálnych diaľkových ovládačov. Znova je to viac menej o tom koľko ste ochotný investovať, pretože výber na trhu je pomerne široký a dajú sa kúpiť úplne jednoduché, ale aj sofistikované s možnosťou programovania a učenia. Ak mate v obývačke viac zariadení tak odporúčam kúpiť nejaké sofistikovanejšie diaľkové ovládanie aj s možnosťou programovania akcií pretože to značne zjednoduší ovládanie v obývačke a aj zredukuje počet diaľkových ovládačov na jeden, v ideálnom prípade. Osobne používam Logitech Harmony 555 a som s nim spokojný a vrelo odporúčam.

Schéma zapojenie všetkých komponentov

Rozvod HDMI v byte

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.