Multimediálne prehrávače – ako dostať multimédia do obývačky

Dnes už má asi každý celkom slušnú zbierku fotiek, videí, filmov, … v PC alebo notebooku.  A čo je asi horšie tak z roka na rok sa táto zbierka rozrastá a rozrastá. V obývačke zasa nechýba TV, DVD a pripadne nejaký ten AV Receiver. Ako spojiť tieto dva zdanlivo odlišné svety? Popravde táto otázka ma už trápi niekoľko rokov, ale zatiaľ som nenašiel uspokojivú odpoveď na jej riešenie. Dnes už sú určité možnosti ako to riešiť a vlastne je ich celkom dosť, ale zatiaľ každému čo to chýba k dokonalosti. Respektíve k dokonalosti podľa mojich predstáv. Takže sa to tu pokúsim nejako zhrnúť a možno to niekomu pomôže pri rozhodovaní.

Multimediálne prehrávače

V dnešnej dobe už je na trhu mnoho zariadení ktoré sú vo väčšej alebo menšej miere schopné prehrávať multimediálny obsah. V podstate sa multimediálne prehrávače dajú rozdeliť na 3 skupiny:

  • multimediálne prehrávače s HDD – rôzne krabičky s HDD kde je uložený multimediálny obsah a ktoré je možné pripojiť k TV a prípadne aj k lokálnej alebo internetovej sieti.
  • multimediálne prehrávače bez HDD tzv. Streamery – sú to tiež rôzne krabičky väčšinou bez HDD alebo to možu byť aj TV, AV Receivery a iná spotrebná elektronika  s podporou DLNA. Tieto zariadenia musia byť pripojené k LAN alebo Wifi sieti a multimediálny obsah prehrávajú zo zdielaného úložiska (HDD, PC, …) alebo z internetových služieb ako YouTube, Ficker, Picasa, …
  • HTPC – Home Theatre PC, čiže PC v úlohe domáceho kina

A ako to už býva zvykom, tak každé z týchto zariadení má svoje +/- a nie vždy je jednoduché sa rozhodnúť.

HDD prehrávače

HDD prehrávače sú taká stredná cesta, pokiaľ nechcete riešiť nič iné ako prehrávanie multimédií. Keďže je tu pomerne silná konkurencia tak sa výrobcovia snažia predbiehať v podpore audio/video formátov a aj pomerne slušná podpora pre zákazníkov a updaty. Možnosti týchto zariadení sú obmedzené použitým hardware a rozširovanie do budúcnosti je nemožné, max. tak výmena HDD za väčší. Ich výhoda je hlavne v cene, jednoduchosti a nenáročnosti na obsluhu a údržbu čo menej technologicky zdatní určite ocenia. Taktiež spotreba elektrickej energie a hlučnosť je nízka.

Streamery

Streamery sa v poslednej dobe stále častejšie objavujú v spotrebnej elektronike ako TV, BluRay prehrávače, A/V receivery, … Sú to v podstate multimediálne prehrávače bez HDD a k multimediálny obsah prehrávajú zo vzdialeného servera cez LAN alebo Wifi sieť. Za týmto účelom bol vytvorený DLNA komunikačný protokol a tak jediné čo potrebujete je DLNA server. Ten je už súčasťou napr. Windows, alebo ho dostane na inštalačnom CD. Existujú aj NAS servery s funkciou DLNA serveru ako napríklad Synology, QNAP, … . Výhodou je jednoduchá obsluha a ovládanie pomocou diaľkového ovládania TV. Nevýhodou je zasa nutnosť DLNA kompatibilného serveru či už v podobe PC alebo NAS zariadenia a tiež fakt že implementácia DLNA protokolu sa v závislosti od výrobcu líši. Je fakt škoda že DLNA protokol je pomerne voľne definovaný čo ma za následok spomínaný problém a sťažuje výber vhodného NAS-u.

HTPC

Najuniverzálnejšie riešenie je HTPC ktoré okrem funkcie prehrávania multimédií zvládne aj kancelársku prácu a aj hry. Všetko záleží len od použitého hardware a je tu možnosť rozširovať systém o ďalšie komponenty podľa potreby. Nemenej dôležitá je aj možnosť jednoducho pridávať podporu pre nové audio a video formáty do budúcnosti, obvykle nainštalovaním/aktualizáciou audio/video kodekov. Nevýhoda je v náročnosti na obsluhu a správu systému, cena a pri výkonnejších HTPC aj spotreba elektrickej energie a hlučnosť.

Výber multimediálneho prehrávača

V dnešnej dobe je už ponuka pomerne pestrá, ba možno až neprehľadná. Existuje mnoho výrobcov a tak nieje jednoduché si vybrať. Hlavnou výhodou je že tieto škatuľky nevyžadujú zložitú montáž a sú aj jednoduché na ovládanie. Takže z používateľského hľadiska na prvý pohľad ideálna voľba. Ale všetko má svoje ale, a záleží len na tom čo od toho očakávate a aké máte plány do budúcnosti. Ja som zatiaľ nenašiel vyhovujúce zariadenie, ktoré by spĺňalo moje predstavy. V prvom rade si treba urobiť jasno čo chcete prehrávať, a aké ďalšie A/V komponenty máte doma (TV, A/V receiver, …).  Takže na čo sa zamerať pri výbere? Aký HDD prehrávač si mám vybrať? Skúsim odpoveď rozdeliť na 3 časti v závislosti od vybavenia, pretože paradoxne najväčší problém predstavuje podpora HD audia a nie HD videa. Ale vždy je dôležité dôkladne preštudovať zoznam podporovaných audio a video formátov aby sa Vám nestalo že Vám to neprehrá rodinné dovolenkové video.

Domácnosť bez A/V receivera

Tu postačí v podstate akýkoľvek HDD prehrávač, pretože dnešné modely dokážu prehrávať širokú škálu audio, video a foto súborov. Pokiaľ ide o možnosti pripojenia tak každý prehrávač dnes už má analógový A/V výstup ako aj HDMI, pri starších typoch to nemusí platiť a treba to preveriť. Takže v zásade dnešné HDD prehrávače pripojíte k akejkoľvek TV. Pokiaľ máte prístup na internet tak je vhodné vybrať model s touto možnosťou a budete mať prístup k internetový službám ako YouTube, Flicker, Picasa, rádiá, počasie, spravy, …. ale je to závislé od výrobcu a od modelu. Obsah sa do HDD prehrávača nahráva spravidla cez USB, prípadne cez LAN ako na sieťový disk. Ale keďže to nieje primárne sieťový disk tak prenosové rýchlosti sú dosť nízke, takže pre väčší objem dát  je lepšie použiť USB.

Domácnosť so starším A/V receiverom (bez DTS HD, Dolby TrueHD, …)

Pre výber tu platí v postate to isté čo v predchádzajúcom prípade pokiaľ ide o video časť. Zamerať sa treba hlavne na audio časť. Ak máte A/V receiver bez HDMI tak jediný spôsob ako dostať digitálny zvuk do A/V receivera je optický alebo koaxiálny audio vstup, alebo analógový audio vstup. No toto treba potom myslieť aj pri výbere HDD prehrávača, aj keď väčšina už má optický audio výstup a z analógových je to aspoň stereo výstup.

Domácnosť s A/V receiverom s podporou HD audio

No a tu narážame asi na najväčší problém. Z pohľadu videa dnes už multimediálne  prehrávače v podstate nemajú problém prehrať čokoľvek, ale je len veľmi málo zariadení ktoré Vám prehrajú HD audio ako DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Väčšinou je HD zvuk prevedený na štandardný DTS alebo Dolby ProLogic. HDD prehrávače ktoré by poslali HD zvuk cez HDMI je zatiaľ veľmi málo a aj tak tá podpora zatiaľ nieje 100%. Ale situácia sa postupne zlepšuje a výrobcovia ako Xtreamer, A.C. Ryan, Asus O!Play HD2, Popcorn Hour, HDI Dune, … už takéto prehrávače vo svojej ponuke majú.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.