Distribúcia HDMI signálu a možné alternatívy

Distribúcia HDMI signálu nie je jednoduchá ale nie je to ani žiadna veda. Ako som už spomínal v článku o HDMI, tak dĺžka káblov použiteľných na prenos HDMI signálu je závislá na kvalite použitého káblu a bez použitia aktívnych prvkov je maximálna dĺžka cca 15m. Ďalší problém môže nastať, pokiaľ potrebujete dostať HDMI signál do inej miestnosti ako sa nachádza prijímač HD TV (set-top box, satelitný prijímač, …) alebo prehrávač HD multimédií. Kedže sa HDMI káble zatiaľ nedajú jednoducho vyrobiť v domácich podmienkach, tak treba rátať s tým, že sa nevyhneme vŕtaniu pomerne veľkých otvorov do stien. V prípade HDMI treba rátať s otvorom cca 22 mm (záleží od veľkosti plastovej koncovky). Pokiaľ Vás neteší predstava vŕtania tak veľkej diery, hlavne vŕtanie do panelu môže byť problém, tak by som odporúčal poobzerať sa po niektorom z týchto riešení:

 • Distribúcia HDMI po dvojici UTP Cat5e/Cat6 kábloch s aktívnymi alebo pasívnymi prvkami
 • Distribúcia HDMI po optike
 • Distribúcia HDMI vzduchom

Distribúcia HDMI cez UTP

Tento spôsob má výhodu hlavne v tom, že nepotrebujete vŕtať až tak veľké otvory do stien, pretože koncovky sa dajú jednoducho osadiť po prevlečení dvojice UTP káblov cez diery a tiež UTP kábel je oveľa viac ohybnejší v porovnaní s HDMI káblom. Bez použitia aktívnych prvkov treba rátat s tým, že celková vzdialenosť spojenia od zdroja HDMI k prijímaču HDMI signálu bude kratšia ako pri použití jedného HDMI kábla (cca 10m – veľmí záleží na kvalite káblov). Existujú dokonca aj pasívne stenové HDMI zásuvky, ktoré používajú dvojicu UTP káblov. Osobne sa skôr prikláňam k aktívnym prvkom tzv. extenderom. Výhoda je najmä tá, že sa nemusíte obávať straty kvality signálu a pri rozlíšeniach 1080p/24 sa dajú dosiahnuť vzdialenosti cca 40m, čo už bude v bytoch a domoch pravdepodobne stačiť. Medzi najznámejších výrobcov patrí firma Gefen, ale nájdu sa aj iní. Hlavne by som sa vyvaroval nákupu najlacnejších výrobkov na eBay, aj keď je to lákavé, pretože sa Vám môže ľahko stať, že to nebude fungovať a nakoniec Vás to vyjde drahšie.

Distribúcia HDMI po optike

Tento prenos HDMI signálu je veľmi vhodné použiť na veľké vzdialenosti cca 100m – 1500m, ale treba sa pripraviť na to, že to nebude lacné. HDMI Extendéry pre optické káble ani nie sú veľmi bežná záležitosť a aj to je dôvod, prečo tento systém patrí skôr pre profesionálne nasadenie. Ale každopádne aj to je jedna z možností.

Distribúcia HDMI vzduchom

Tak tento spôsob prenosu HDMI signálu patrí do podobnej kategórie ako prenos po optike, aspoň čo sa ceny týka. Mnohým z nás by tento spôsob prenosu asi vyriešil nejeden problém a bez vŕtania. Prvým produktom mal byť Belkin FlyWire, ale pre vysokú cenu (US$1500) a súčasnú krízu bol tento produkt pozastavený. Ďalším pokusom je produkt od firmy Atlona a ich produkt USB HD-AiR s cenou US$199 a dosahom cca 10m, čo znie skoro ako sen. Ale kvalita prenosu nie je dostatočná ani pre pozeranie filmov s rozlíšením 720p, čo nakoniec ani nie je až tak prekvapujúce, kedže teoretická priepustnosť USB 2.0 je 480Mbit. Navyše zvuk sa vzduchom neprenáša a treba ho riešiť osobitne. Momentálne najnovším pokusom o wireless HDMI tu máme z dielne Philipsu, ktorý sľubuje dosah okolo 20m a cena sa už dostáva na €599.99. Ale žiaľ ešte nie je známy dátum uvedenia na trh a aj tá cena asi mnohých z nás skôr odradí.

Switch, Splitter a Matrix

Takto sú označované zariadenia, ktoré sa používajú pri distribúcii signálov a nielen HDMI. V skratke by sa dali popísať asi takto:

 • Switch – prepínač – slúži na prepínanie viacerých vstupov na jeden výstup. Vhodné použiť, ak Váš televízor alebo akýkoľvek iný prijímač má len jeden vstup a potrebujete pripojiť viac zdrojov (set-top box, bluray prehrávač, X-Box, …). Switch Vám môže ušetriť nervy s neustálym prehadzovaním káblov. Obvykle sa dodádajú s diaľkovým ovládačom alebo sú tzv. „inteligentné“ a prepínajú sa podľa toho, ktorý vstup práve vysiela a stačí len zapínať alebo vypínať jednotlivé zariadenia.
 • Splitter – rozdeľovač – tak toto zariadenie Vám zasa pomôže vyriešiť problém v prípade, že máte jeden zdroj signálu a chcete ho dostať do dvoch alebo viac prijímačov. Napríklad signál zo set-top boxu chcete pozerať na dvoch TV v rôznych miestnostiach. Treba si ale uvedomiť, že na oboch televízoroch pôjde ten istý program. Ak chcete pozerať na dvoch televízoroch dva nezávislé programy, tak budete potrebovať dva set-top boxy.
 • Matrix – matica – zjednodušene je to zariadenie, ktoré kombinuje Switch a Splitter. Takže má viac vstupov a viac výstupov a obvykle sa ovláda diaľkovým ovládačom.

V prípade, že sa zameriame na HDMI signál, tak tieto zariadenia fungujú aj ako HDMI extendéry, pretože majú v sebe zosiľovač HDMI signálu a umožnia Vám tak bez ďalších investícií prenos na väčšie vzdialenosti. Videl som na eBay aj pasívny spliter za pár libier, ale toto by som nepoužíval, nakoľko nepodporuje HDCP, čo je jeden z kľúčových prvkov prenosu HDMI signálu medzi zariadeniami.

2 comments

 1. Ahoj,
  trocha mi chyba pri clankoch datum, podla ktoreho by bolo mozne posudit aktualnost informacii.
  Slavo


  1. Warning: Attempt to read property "display_name" on bool in /data/web/virtuals/20556/virtual/www/wp-content/themes/graphene/inc/comments.php on line 232

   Neviem, ale ja vidim pri kazdom clanku datum. Hned pred nazvom clanku, mala stvorcova ikonka a ako tooltip je rok.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.