Bezdrôtové HDMI? Konečne reálne produkty.

Bezdrôtové HDMI aká by to bola krása posielať obraz v HD kvalite z PC rovno do TV a bez káblov. Už dlhšiu dobu som zbieral informácie o bezdrôtovom prenose HDMI, ale stále chýbali na trhu reálne produkty ktoré by sa dali kúpiť za rozumnú cenu. Ale konečne sa aj v tomto smere ľady pohli a máme tu zopár noviniek. Takže všetci čo ste zatiaľ váhali urobiť rozvod HDMI po kábloch kvôli vŕtaniu nie zrovna najmenších dier pre HDMI káble, tak tu mám zopár noviniek. Ale pekne poporiadku. Ako to už dnes býva zvykom tak nemôže existovať len jeden štandard, ktorý by podporovali všetci výrobcovia ale musia byť minimálne dva a podľa možností navzájom nekompatibilné. Hlavne aby to zákazník nemal až tak jednoduché :-(. Takže sú tu minimálne 4 štandardy:

 • WHDI – pracuje v 5GHz pásme a sľubuje dosah cca 30m. Združuje výrobcov ako Samsung, Sony, Sharp, LG a ďalších. Viac informácií sa dá nájsť na WHDI.
 • WirelessHD – pracuje v 60GHz pásme a dosah by mal byť okolo 10m. Združuje výrobcov ako Broadcom, Intel, LG Electronics, Panasonic, Philips, NEC, Samsung, Sony, Toshiba atď. Viac informáci sa da nájsť na WirelessHD.
 • WiGig – nová generácia wifi  kde sa plánuje aj s využitím na prenos obrazu a taktiež ako WirelessHD pracuje v pásme 60GHz. Združuje výrobcov ako sú Realtek, Broadcom, Samsung, atď. Viac informácií sa dá nájsť na WiGig.
 • Intel Wireless Display (WiDi) – počin samotného Intelu, viac informácií nájdete tu.

Ako vidíte tak je to celkom pekná paleta možností a mám dojem že ešte ani samotní výrobcovia nemajú celkom jasno v tom čo budú vo svojich produktoch používať. Dobrá správa ale je že už tu máme prvé produkty a za celkom prijateľné ceny. Sú to:

 • ASUS WiCast EW2000 – toto zariadenie využíva špecifikáciu WHDI. Skladá sa z vysielača a prijímača a je ho možné použiť s ľubovoľným zariadením ktoré má HDMI výstup. Dokáže preniesť Full HD s 8 kanálovým zvukom. Detailnejšie informácie nájdete na stránkach ASUS. Cena je 199 USD ale u nás je to cca 200 EUR.
 • ASUS Wavi – podobne ako predchadzájuci model podporuje prenos Full HD aj s 7.1 zvukom na vzdialenosť 25m. Ako bonus získate aj wireless USB, kde si môžete zapojiť klávesnicu a myš a tak diaľkovo ovládať napr. PC alebo notebook.
 • HP Wireless TV Connect – podobne ako ASUS aj toto zariadenie využíva špecifikáciu WHDI. Jeho cena je cca 199,99 USD.
 • Netgear PTVU1000 a PTV2000 – toto zariadenie využíva špecifikáciu WiDi a je to vlastne len prijímač, z čoho vyplýva že  je vhodné len pre zariadenia ktoré majú zabudovanú vysielaciu časť. Tá sa dá nájsť v niektorých notebookoch postavených na Intel platforme. Takže to nieje možné použiť s ľubovolným zdrojom ako v prípade ASUS-u alebo HP. Viac informácií na stránkach Netgear. Cena sa pohybuje okolo 80 eur.

Osobne sa mi najviac pozdáva ASUS ale keďže nemám osobnú skúsenosť ani s jedným zariadením tak to berte s rezervou. Vychádzam len z informácií a testov jednotlivých zariadení. Predstava že PC môžem mať umiestnené kdekoľvek v byte a aj tak môžem sledovať filmy, videá a fotky v pohodlí obývačky je fakt lákavá, a navyše bez vŕtania a ťahania hrubých HDMI káblov. Už len doriešiť diaľkové ovládanie PC, ale o tom niekedy nabudúce :-).

2 comments

 1. Caute,
  mam ASUS WiCast doma, vysielac aj prijimac sa vidia priamo, vzdialenost cca 3.5 m, treba cakat kym sa navzajom chytia, ale potom to uz ide perfektne 😉


  1. Warning: Attempt to read property "display_name" on bool in /data/web/virtuals/20556/virtual/www/wp-content/themes/graphene/inc/comments.php on line 232

   hmmm tak to je super :-), lebo tahat tie HDMI kable nieje bohvie co 🙂 Ja mam dieru v stene ako svet 🙂

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.