HDR fotografia, čo to vlastne je a ako sa dá vytvoriť?

HDR je skratka pre High Dynamic Range a označujú sa tým fotografie, ktoré majú vyšší dynamický rozsah (rozsah jasov a tieňov) ako je možné zaznamenať bežnými fotografickými postupmi. Väčšina z Vás sa už asi stretla s problémom prepálených plôch na fotografiách, pretože Váš fotoaparát nedokázal zachytiť dynamický rozsah celej scény. Práve takéto scény sú vhodným kandidátom na HDR.

Čo potrebujem na vytvorenie HDR fotografie?

Pre vytvorenie HDR fotografie je potrebné vytvoriť sériu fotografií, ktorá pokryje podľa možností celý dynamický rozsah fotografovanej scény. Najjednoduchšie sa to zrealizuje pomocou funkcie AEB, ale dá sa použiť akýkoľvek fotoaparát, ktorý umožňuje manuálne nastavovať korekciu expozície. Ideálne je nafotiť fotky s korekciou expozície od -4EV až po +4EV s krokom 2, ale záleží to na scéne, ktorú fotíte. Veľakrát postačia aj 3 fotky s korekciou expozície od -2EV po +2EV. Asi je zbytočné uvažovať nad použitím HDR pri zachytávaní pohybu, kedže je potrebné robiť sériu fotografií. Ideálne je tiež používať statív, zjednoduší to neskoršie spracovanie. Len pre predstavu ako to vlastne je s dynamickým rozsahom zariadení:

Zariadenie EV Kontrast
LCD display 9.5 700:1
DSLR 11 2048:1
Tlačená fotka 7 128:1

Na ďalší krok je potrebné použiť nejaký software, ktorý umožní vytvoriť samotnú HDR fotografiu. Farebná hĺbka HDR fotografií býva 32 alebo 48 bit na jeden farebný kanál. Existuje pomerne veľa HDR software od platených až po freeware. Takže možnosti výberu tu sú. Z tých komerčných je asi najznámejší Photomatix. Z freeeware by som upriamil pozornosť na Qtpfsgui. Samozrejme možností je viac, existujú rôzne pluginy pre Photoshop ale aj pre Gimp. Stačí pohľadať 🙂 a každý si už niečo vyberie.

Vytvorenie HDR fotografie – príklad

Najskôr si musíme nájsť vhodnú scénu. Veľmi častými kandidátmi sú scény objektov fotené s veľmi jasným pozadím (obloha, slnko v zábere, …). Zoberme si napríklad scénu jesennej lesnej cesty so slnkom v zábere. Fotografie, ktoré budú použité pre vytvorenie výslednej HDR fotografie by mohli vyzerať napríklad takto:

EV-2 EV-0 EV+2
-2 EV 0 EV +2 EV

Ako vidno tak v tomto prípade je dynamický rozsah scény tak veľký, že by sa kľudne mohla použiť aj séria 5-tich fotografií, ale pre názornosť postačí aj séria troch.S použitím niektorého software vytvoríme HDR fotografiu, ktorá ale vyzerá horšie ako vstupné fotografie. Netreba sa ale toho báť, dôvod prečo to tak je je ten, že monitor ma obmedzený dynamický rozsah a jednoducho nie je schopný túto fotografiu zobraziť. Výsledok, ktorý dostanete bude vyzerať asi takto:

HDRresult

Na to, aby bolo možné výslednú fotografiu odprezentovať je nutné nejakým spôsobom ten obrovský dynamický rozsah skomprimovať. Tomuto procesu sa hovorí „Tone Mapping“. Každý software umožňuje rozličné možnosti nastavení a nemá zmysel sa tým zaoberať nejako detailnejšie, ale nie je to nič zložité a po zopár pokusoch si každý nájde tie svoje nastavenia. Nakoniec som Vám dlžný ešte výsledok, aby ste videli, či tá námaha za to stojí, ja si myslím že áno. Takže tu je výsledná fotografia:

HDR fotografia

1 comment

  1. proc ne:)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.