Ako prerobiť bzučiakový zvonček na melodický zvonček

Bývame v klasickom paneláku a ako zvonček je taká klasika – bzučiak v bytovom telefóne. Ten bzučiak je príšerný a zobudil by hádam aj mŕtveho, prípadne slabším povahám privodzuje infarktové stavy. Asi to poznáte 🙂 Čakali sme na plánovanú rekonštrukciu poštových schránok ktorých súčasťou je aj spomínaný systém bytových telefónov. Ale keďže sa išlo po cene tak okrem otvárania dverí tzv. čipom sa nič nezmenilo. To ma prinútilo s tým niečo urobiť, už aj kôli krpcovi ktorého ten bzučiak spoľahlivo zobudí po tom ako horko-ťažko zaspal. Začal som hľadať bytový telefón ktorý by mal melodický zvonček, alebo aspoň ten klasický DING-DONG a bol kompatibilný s našim systémom v paneláku. No žiaľ nič som nenašiel 🙁 Hlavný problém je v tom že bytový telefón nemá trvalé napájanie a to je privedené len po dobu kým je stlačené vonkajšie tlačidlo zvončeka. Tým pádom by aj akákoľvek melódia hrala len tak dlho ako dlho by bolo stlačené tlačidlo zvončeka. To sa mi teda vôbec nepáčilo. Tak som pátral ďalej a napadlo ma využiť nejaký bezdrôtový zvonček. Čím viac som nad tým dumal tým viac sa mi to zdalo ako dobrý a aj celkom lacný nápad. Tak som sa najskôr pozrel do telefónu aby som zistil či to vôbec má cenu riešiť. Tu je pohľad na základnú dosku telefónu Tesla Stropkov typ ELEGANT

MB tel

Pohľad do vnútra bol celkom povzbudivý, celkom dosť voľného miesta a ako vidno na obrázku (v červenom obdĺžniku) sú tu svorky na pripojenie bzučiaku, ktorý tam už teda nie je. Ostáva teda už len nájsť vhodný a lacný bezdrôtový melodický zvonček. Hľadal som melodický zvonček s možnosťou regulácie hlasitosti, kôli krpcovi, a našiel som jeden na AliExpress-e, konkrétne tento (stal cca 7,51.- EUR). Dá sa tam nájsť mnoho iných melodických zvončekov v rôznych cenách a dizajnoch, myslím že každý si niečo nájde.

Po otvorení vysielača som zistil že pracuje na 12V a tak prvá skúška bola či bude fungovať aj pri nižšom napätí, pretože náš zvončekový rozvod funguje na cca 9-10V~, našťastie vysielač fungoval aj na 9V. Takže už len treba urobiť jednoduchý zdroj jednosmerného napätia a umiestniť to do tela telefónu. Na zdroj som použil toto:

  • univerzálny DPS
  • usmerňovací diódovy mostík
  • C1 47uF/25V
  • C2 10uF/25V
  • 9V stabilizátor 78L09

Schéma zapojenia je jednoduchá a zrealizovaná na univerzálnom DPS.

Zdroj 9V

Schéma zapojenia zroja

Keď som mal zdroj hotový tak zostáva už len upraviť vysielač tak aby po pripojení napájania automaticky vyslal signál. Bolo to celkom jednoduché, stačilo vyskratovať tlačidlo a výstup zo zdroja (9 V=) pripojiť namiesto batérie.

Vysielač po úprave

Vysielač po úprave

Po otestovaní už zostáva len inštalácia do pôvodnej krabičky bytového telefónu, čo vo výsledku vyzerá asi takto:

Finálna úprava

Finálna úprava

Použil som na to pištoľ s tavným lepidlo, jednoduchá manipulácia, rýchle a lacné. Teraz už len zapojiť bytový telefón a vstupné svorky zdroja namiesto bzučiaka a hotovo. Namiesto nepríjemného bzučiaka bude odteraz vyzváňať melodický zvonček 🙂

1 comments

  1. Super napad 🙂 A prijemna melodia moze vyhravat:-)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.