Schladming – Dachstein

Blížil sa čas Vianoc a rozmýšlali sme, čo si dať pod stromček. Rozhodli sme sa, že si nebudeme kupovať nič hmotné, ale že radšej vyrazíme na lyžovačku na Dachsteine. A tak sme si zaplatili januárový pobyt v horskom hoteli s názvom Berghotel Türlwandhütte.

Berghotel TürlwandhütteTento horský hotel má výnimočnú polohu, lebo sa nachádza  priamo pri lanovke na Dachstein v nadmorskej výške 1750 metrov pod južnými stenami Dachsteinu. Ide o rodinný hotel, z ktorého sa Vám ponúka nádherný panoramatický výhľad na okolité štíty Dachsteinu ako aj na stredisko Schladming. Izby sú útulné, strava výborná a po lyžovačke môžete zrelaxovať vo fínskej saune alebo infrasaune, poprípade si zahrať ping-pong alebo stolný futbal. Bližšie informácie o hoteli nájdete na stránke http://www.tuerlwand.at.  Začiatkom januára sme teda vyrazili.Z Košíc do Ramsau am Dachstein  je to približne 750 km ( z Bratislavy cca 360 km ). Pár kilometrov od hotela sme museli nahadzovať snehové reťaze, keďže nás zastihla snehová búrka a cesta bola dosť naviata snehom. Nakoniec sme šťastne dorazili k hotelu, ubytovali sa a posilnili becherovkou.

Ráno sme z hotela rovno v lyžiarkach prešli k lanovke na Dachstein. Lanovka na ľadovec Dachstein Vás vyvezie za pár minút do nadmorskej výšky 2700 metrov. Nachádzajú sa tu 4 zjazdovky v celkovej dĺžke 4 km. Okrem lyžiarskych tratí ponúka aj výbornú bežkársku stopu v dĺžke 18 km, freeridové svahy, funpark pre snowboardistov, či iných kaskadérov.

Po vystúpení z lanovky sa dostanete priamo na vyhliadkovú terasu nazývanou Dachstein Sky Walk so sklenenou podlahou, kde máte možnosť vnímať 250 metrovú hĺbku pod sebou ako aj bezkonkurenčný výhľad po okolí.

Dachsteinský ľadovec je aj tréningovým rajom pre bežkárov a biatlonistov. Od júla do novembra tu trénuje bežkárska a biatlonová elita (cca 500 pretekárov z viac ako 25 krajín sveta).

Lanovka na Dachsteine Vyhliadková terasa Dachstein Sky Walk Bežkár Tomáš

Skúseným skialpinistom odporúčam zlyžovať freeridovú zjazdovku s názvom Edelgries, ktorá začína na Dachsteine a končí buď v Ramsau alebo pri lanovke, ktorá Vás opätovne vyvezie na ľadovec. My sme v tom čase ešte nemali skialp výstroj a tak sme si museli nechať ujsť zjazdík so 45 stupňovým sklonom :-(. K Edelgriesu sa dostanete nasledovne. Po vystúpení z lanovky, ktorá Vás vyviezla na ľadovec, zlyžujete zjazdovkou číslo 7 Hunerkogel k vleku E Austriascharte, ktorým sa vyveziete hore. Následne prejdete pár metrov pod skalnú stenu k rebríku, ktorým sa dostanete k skalnému tunelu ( Rosmarie stollen ). Prejdete tunelom na druhú stranu kopca a stadiaľ už len pretraverzujete pár metrov, nasadíte si lyže a následne si môžete vychutnať jazdu s cca 1000 metrovým prevýšením. Možností na freeride je tu kopec. Každý si môže vybrať tú správnu trasu podľa svojich znalostí a schopností.

Rosmarie stollen Freeride zjazdovka Edelgries

Kto už má dosť lyžovania, tak môže navštíviť ľadový palác, ktorý Vás vedie priamo do vnútorných hlbín ľadovca Dachstein. Ľadový palác je len 3 minúty od kabínkovej lanovky na Dachsteine. Vo vnútri ľadového kráľovstva sú nádherné sochy, ktoré sú vyrezávané  z tisícov kilogramov ľadu. Tú správnu atmosféru vytvárajú ešte svetelné efekty a príjemná relaxačná hudba. Počas našej návštevy tam bol napríklad betlehem, postavička Sid, mamut, kryštáľkový palác a veľa iného. Každý rok sa tematika ľadového paláca mení. Toho roku sa nesie v znamení starovekého Egypta. Nájdete tu Sfingu, faraóna Tutanchamona, Nefertiti. Okrem starovekého Egypta tam nájdete modrý salón, či Formulu 1.

IMG_4000 IMG_3995

V jeden deň sme si urobili aj kratšiu túru na Seethalerhütte ( horská chata na Dachsteinwarte). Nachádza sa vo výške 2740 metrov a bola vybudovaná v roku 1929, pričom sa stala základňou pre horskú záchrannú službu pri nehodách v oblasti Dachsteinu. Ide o chatu, ktorá poskytuje turistom aj 20 lôžok na prespanie. Chata však nemá elektrinu ani tečúcu vodu. Voda sa do chaty nosí v kanistrách. Poskytuje aj jednoduché občerstvenie. Môžete si tam dať kávu, čaj, pivko, či niečo tvrdšie a tí hladnejší si môžu dať polievku, či klobásu. V čase našej návštevy však bola chata zatvorená. Bolo to však asi tým, že bola zasypaná snehom takmer až po strechu.

Potom, čo sme prelyžovali, poniektorý aj prebežkovali Dachstein krížom krážom, tak sme išli  lyžovať pár kilometrov nižšie do strediska Ramsau. Ramsau pod Dachsteinom leží v oblasti zimných športov Schladming-Dachstein, ktorá vedie cez 4 horské vrcholy Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm, ktoré sú navzájom prepojené. Ponúka 25 kilometrov zjazdoviek v nadmorskej výške od 1200 do 1700 metrov ( 14 km ľahkých, 9 km stredne ťažkých a 2 km ťažkých ). Zároveň tu nájdete snowboardové parky, pretekárske trate v oblasti Hauser Kaibling, či Planai a osvetlenú sánkársku dráhu na Rittisbergu.

2010 - Dachstein

Počas nášho pobytu sme absolvovali aj nočný výlet s čelovkami z nášho hotela na neďalekú horskú chatu Austriahütte. Organizovali to majitelia hotela, ktorý nás po cca 45 minútach doviedli na osamotenú horskú chatu, kde nás pohostili, zahrali nám typické rakúske ľudovky a vytiahli do tanca. Po výbornej zábave sme sa pod nočnou oblohou posiatou hviezdami vrátili nazad do hotela. Nočná vychádzka aspoň pomohla viacerým vytriezvieť.

V posledný deň nášho výletu sa konal na Hauser Kaiblingu  svetový pohár žien v zjazdovom lyžovaní. 2 zjazdy ako aj super G vyhrala Lindsey Vonn. Vidieť naživo pretekať svetovú ženskú lyžiarsku špičku bolo veľkým zážitkom a dalo tú správnu bodku za našim pobytom v oblasti Schladming – Dachstein.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.