Marmolada, Sella Ronda a Cortina d’Ampezzo

Nakoľko sme vášniví lyžiari, tak sa snažíme každú zimu vyraziť na nové miesta do hôr. Tentokrát sme sa rozhodli pre perlu Dolomít: Marmoladu a Sella Rondu ktoré patria do lyžiarskeho raja známeho ako Dolomiti Superski v ktorom sa nachádza cca 1200 km ziazdoviek. Ako východiskový bod na ubytovanie sme si zvolili dedinku Rocca Pietore, ktorá je vzdialená len cca 4 km od lanovky na Marmoladu. Z Košíc sme vyrazili o 4 ráno a do nášho cieľa Sporthotel Töler v Rocca Pietore sme dorazili po 10,5 hodinách. Prešli sme cca 1050 km.

MarmoladaMarmolada je označovaná ako kráľovná talianskych Dolomitov. Stojí majestátne nad všetkými ostatnými vrcholmi v Dolomitoch. Jej najvyšší bod Punta de Penia je v 3342 metroch nadmorskej výšky. Severnú stranu v hornej tretine pokrýva mohutné ľadové pole v dĺžke 4 km a šírke 1,5 km. Na južnej strane sa týči 800 metrov vysoká stena, ktorá je snom mnohých horolezcov. Je to nezabudnuteľný zážitok stráviť dovolenku v tejto oblasti. Najlepšia zjazdovka v danej oblasti je La Bellunese, ktorá začína v nadmorskej výške 3270 m, má dĺžku 12 km s celkovým prevýšením 1820 metrov. Táto krásna červená zjazdová trať končí až pri stredisku Malga Ciapela. Za deň nám stačilo spraviť 4 jazdy zhora až úplne dole a mali sme zlyžovaných 48 km, pri ktorých sme sa slušne unavili. Celkovo je v oblasti Marmolada 62 km zjazdoviek, z čoho je 25 ľahkých, 28 km stredne ťažkých a 9 km ťažkých zjazdoviek.

Po zlyžovaní všetkých zjazdoviek na Marmolade sme sa presunuli sedačkovou lanovkou cez Passo Padon do Arabby pod masívom Sella Ronda.

Sella Ronda z Marmolady Sella Ronda Pohľad z vrcholu Sella Rondy

Marmolada spolu s oblasťou Sella Ronda ponúka cca 500 km zjazdoviek a čistého potešenia.

Skitúra okolo masívu Sella Rondy zahŕňa štyri priesmyky a patrí k jednej z najpozoruhodnejších na svete. Prehliadku je možné ľahko vykonať v jeden deň bez toho, aby ste vypli lyže, pričom prechádzate štyrmi údoliami: Val Gardena, Alta Badia, Val di Fassa a Arabba. To môžete vykonať v smere hodinových ručičiek alebo proti smeru hodinových ručičiek, začínajúc v ktoromkoľvek zo štyroch údolí. Celková vzdialenosť okolo masívu je cca 40 km, z ktorých 26 km sú lyžiarske zjazdovky. Sellaronda tour môžu vykonať lyžiari stredne pokročilej úrovne. Nám sa podarilo obísť masív Sella Rondy v oboch smeroch. Pokiaľ sa rozhodnete pre skitúru okolo Rondy, tak je potrebné, aby ste si vybrali deň so stabilným počasím bez silného vetra a začali túru hneď zrána. V prípade silného vetra sa totiž vypínajú lanovky a vy sa k svojmu autu, či hotelu, kde ste ubytovaní dostanete len skitaxíkom, ktorý je dosť drahý. Zároveň odporúčam, pokiaľ sa nachádzate v oblasti Sella Rondy, aby ste sa vyviezli lanovkou na jeden z vrcholov masívu Sella Rondy na Sass Pordoi vo výške 2950 metrov. Na danej lanovke je zaujímave, že nemá žiadne stĺpy počas 800 metrového stúpania. Hore nájdete krásnu vyhliadku, ktorá ponúka panoramatický 360 ° pohľad na všetky hlavné vrcholy Dolomitov: Conca d’Ampezzo, Marmolada, Pale di San Martino al Sassolungo, na juhu Ortler Cevedale, švajčiarske Alpy a Rakúsko. Kým Marmolada je považovaná za kráľovnú Dolomitov, tak Pordoi Sasso sa nazýva ako terasa Dolomitov. V južnom svahu má sklon viac ako 80%. V severnej strane však zostupuje pomalšie. V prípade, že ste skúsení skialpinisti a máte potrebnú výstroj, tak môžete zlyžovať zo Sass Pordoi nazad k zjazdovkám.

Dolomiti Superski: Marmolada - Sella Ronda

Náš 6 dňový pobyt sme zakončili v známom lyžiarskom stredisku Cortina d´Ampezzo. Táto oblasť zahŕňa 120 km zjazdoviek (55 km ľahkých, 46 km stredne ťažkých a 19 km ťažkých). Lanovka začína priamo v meste a vyvezie Vás do výšky 2123 m k vrcholu Faloria, odkiaľ začína veľa ďalších lanoviek, ktorými sa rozveziete po okolí. My sme smerovali pod Monte Cristallo, nakoľko sme chceli zlyžovať čiernu zjazdovku z Forcella Staunies. Ide o úzky strmý žľab, ktorý sa nám napokon nepodarilo zlyžovať až úplne zhora, keďže záverečná časť žľabu bola uzavretá kvôli hroziacemu pádu lavín. Ide o jednu z najstrmších upravených zjazdoviek s počiatočným sklonom 64 %. Zjazdovka začína v cca 3000 metroch s dĺžkou 3 km a končí v nadmorskej výške 1982 m.

Cortina d'Ampezzo Zjazdovka z Forcella Staunies Chata pod Monte Cristallo

Na záver sme sa ešte vrátili na Marmoladu, kde sme si dali posledný 12 km zjazd do Malga Ciapely. Za 6 slnečných dní sme prelyžovali cca 240 kilometrov a tak sme sa zrelaxovaní a vylyžovaní šťastne vrátili domov. Celý skipass Dolomiti Superski platí pre cca 1200 kilometrov zjazdoviek. Keďže sme ani zďaleka nestihli všetko zlyžovať, tak máme dôvod ešte raz sa tam vrátiť 🙂 .

2 comments

  1. Pekné, pekné… Dolomity poznám len v lete a to hlavne zo sedla motorky po tych uzasnych cestach…

    Ale na toto by som sa dal keby zostali drobne…

  2. Veru oplatí sa tam raz ísť aj v zime, len musí byť dosť snehu a vymodliť si slnko, aby bol z toho ten pravý zážitok :-).

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.